همانطور که در مقاله معرفی انواع وینچ به آشنایی و بررسی با انواع وینچ های دستی، برقی، خودرو و… پرداختیم. وینچ ها یکی از ابزارآلات ضروری و مهم برای انواع صنایع می باشد، که در جابجایی و بلند کردن انواع اجسام بسیار کاربردی است. در این مقاله به آموزش و راهنمایی نصب انواع وینچ ها می پردازیم. نصب صحیح وینچ یکی از مهم ترین مواردی است که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید، زیرا با نصب غیر اصولی احتمال آسیب های مالی و جانی بسیار افزایش می یابد. همچنین نحوه کار با وینچ ها بسیار مهم است تا وینچ دچار آسیب و خرابی نشود، و طول عمر آن افزایش یابد.

نحوه نصب و کار با وینج دستی

وینچ دستی یک ابزار بسیار کاربردی برای جابجایی و حمل بارهای سنگین می باشد. چگونگی نصب و استفاده از وینچ دستی را به صورت کامل و جزئی در ادامه بررسی می کنیم:

مرحله اول: انتخاب مکان مناسب

قبل از نصب و استفاده از وینچ دستی، باید مکان مناسبی برای آن انتخاب کنید، و اطمینان کامل داشته باشید که مکان انتخابی مورد نظر دارای پایه‌های قوی برای نصب وینچ می باشد. لازم به ذکر است که محل نصب وینچ با محل بار فاصله کافی و مطمئن را داشته باشد، تا بار بتواند به راحتی و بدون وجود مانع منتقل شود.

چگونگی نصب و کار با وینج دستی

مرحله دوم: نصب پایه‌های وینچ

بعد از انتخاب مکان مناسب، باید پایه‌های وینچ را نصب کنید. پایه‌ها باید به گونه‌ای نصب شوند که تحمل وزن بار را داشته باشند و از لرزش وینچ جلوگیری کنند. پیش از نصب، بهتر است مکان‌یابی لوله‌ها و بلوک‌ها را با دقت ارزیابی کنید و مطمئن شوید که همه قطعات به طور کامل استحکام و مقاومت لازم را برای جابجایی انواع بار داشته باشد.

چگونگی نصب و کار با وینج دستی

مرحله سوم: نصب وینچ و سیم‌کشی

بعد از نصب پایه‌ها، وینچ را بر روی این پایه‌ها نصب کنید. در این مرحله، باید دقت کنید که وینچ به درستی و با استحکام نصب شود. سپس، سیم‌کشی را بر روی وینچ وصل کنید، بطوری که تحت هیچ شرایطی قطع نشود. همچنین، باید پیش از نصب اطمینان کسب کنید که سیم دچار پارگی، گره، پوسیدگی نباشد. برای نصب کابل در ابندا ضامن یا قفل قرقره وینچ را باز و کابل وینچ را از داخل آن بیرون بکشید و قلاب دستگاه را به جسمی که باید جابجا شود، وصل نمایید.

مرحله چهارم: تست و بررسی کارکرد وینچ

بعد از نصب و سیم‌کشی، باید عملکرد وینچ را تست کنید. قبل از استفاده از وینچ برای جابجایی یا حمل بار، مطمئن شوید که همه قطعات به درستی کار می‌کنند و هیچ مشکلی وجود ندارد. برای این کار، می‌توانید وزن آزمایشی را به وینچ بسته و عملکرد آن را بررسی کنید.

چگونگی نصب و کار با وینج دستی

نحوه نصب و کار با وینچ برقی

نصب این نوع وینچ بسیار ساده است، اگر بخواهیم وینچ برقی را به صورت ثابت بر روی تکیه گاه نصب کنیم. کافی است که در ابتدا پایه و تکیه گاه بسیار محکمی را مانند میله یا پروفیل را به محل مورد نظر نصب سپس وینچ را در ارتفاح و محل مناسب به تکیه گاه جوش کنید. اما برای نصب وینچ به صورت چهار جهته لازم است از ترولی استفاده کنید. برای حرکت در جهت های مختلف وینچ در ابتدا باید مسیر مورد نظر خود را مشخص کنید. سپس ترولی برقی یا دستی وینچ را به مسیر متصل و پس از آن وینچ برقی را بر روی ریل ( ترولی ) متصل کنید. این دستگاه به دلیل وجود کنترل ریموت نحوه کار را برای کاربر بسیار ساده کرده است.

به طوری که با کمک کلید های بالا و پایین به راحتی جسم در جهت عمودی جابجا می شود. همچنین با کمک کلید استوپ اجسام در ارتفاع مشخص نگه داشت. این کار برای صنایع کارگاهی، تعمیرگاه، مکانیکی، خودرو سازی و… بسیار کاربردی است. همچنین ترولی های برقی به دلیل مجهز بودن به کنترل ریموت جابجایی در مسیر های افقی را به خوبی فراهم می کنند.

نحوه نصب و کار با وینچ برقی
نکات لازم هنگام نصب وینچ برقی
 • اطمینان از اتصال محکم به تکیه گاه
 • اطمینان کافی از سلامت پیچ و مهره
 • هیچگاه بیشتر از ظرفیت تحمل وزن وینچ از آن استفاده نکنید
 • اطمینان از نصب محکم مسیرهای ترولی (ریل برقی)
 • روغن کاری به موقع وینچ و ترولی
 • توجه داشته باشید که وینچ دچار رطوبت و آب خوردگی نشود

وینچ خودرویی

وینچ های خودرویی از ضروری ترین تجهیزات برای خودرو های آفرود، پاترول، لندکروز و… می باشد. این محصول برای صنایع گردشگری، امداد و نجات، آتش نشانی ، بیرون کشیدن خودرو و… بسیار کاربردی است. برای نصب وینچ های خودرو در ابتدا گارد، سپر و دیگر قطعات اتوموبیل را باز می کنیم. سپس با اتصال صفحه ستون با کمک پیچ و مهره به پایه وینچ به راحتی اتصال را انجام دهید. توجه کنید هیچگاه از جوش دادن صفحه ستون به شاسی استفاده نکنید و تنها از پیچ و مهره برای اتصال پایه به ستون استفاده کنید. از بهترین ویژگی های وینچ خودرویی امکان استفاده از آنها حتی پس از چپ کردن خودرو می باشد.

نحوه کار با این وینچ به این صورت است، که در ابتدا اهرم را باز و سپس کابل و قلاب را به جسم مورد نظر متصل می کنیم، سپس اهرم را در حالت قفل گذاشته و وینچ را روشن می کنیم تا کابل را جمع کند.

نحوه نصب و کار با وینچ خودرو
مراحل کار با وینچ خودرویی
 1. ریموت را به وینچ متصل کنید
 2. کابل را به تکیه گاهی محکمی متصل کنید
 3. اهرم را باز کردن کابل باز کنید
 4. طول کابل را متناسب با نیاز خود باز کنید
 5. کابل محافظ را به تکیه گاه متصل کنید
 6. به کمک شگل دو قلاب را بهم متصل کنید
 7. قلاب را به شگل متصل کنید
 8. اهرم را روی حالت قفل قرار دهید
 9. به کمک ریموت جابجایی را به آرامی انجام دهید.

سخن آخر

در این مقاله سعی در راهنمایی و آموزش چگونگی نصب و کار با انواع وینچ ها را بطور کامل و جامع داشتیم، تا شما بتوانید به راحتی و با ایمنی بیشتر به نصب انواع وینچ های برقی، دستی، خودرویی و… مسلط شوید. شما می توانید در هنگام آسیب و خرابی وینچ ها به کمک مقاله نحوه تعمیر انواع وینچ، ایرادات وینچ مورد نظر خود را ارزیابی و بدون نیاز به هزینه اضافی برای تعمیر آن اقدام کنید. فروشگاه کینگ بکسل سعی بر راهنمایی خرید مورد اطمینان کاربران و ارائه بهترین برند ها و مدل های انواع وینچ های برقی، دستی، خودرویی و.. . متناسب با نیاز کاربر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *