نحوه تعمیر و نگهداری از انواع وینچ های برقی

وینچ ها از مهم ترین تجهیزات برای جابجایی اجسام سنگین در جهت عمودی یا افقی می باشد. انواعی از وینچ ها برای صنایع مختلف وجود دارد که شما می توانید بر اساس کار و صنایع مورد نیاز خود از آنها استفاده کنید. لوازم ها و قطعات وینچ ها از مهم ترین اجزا انواع وینچ می باشد که باید توجه ویژه ای در نگهداری و سلامت آنها داشت. زیرا در صورت خرابی یا آسیب هر یک از قطعات خسارت های جبران ناپذیر مالی و جانی را ایجاد می کند. انواعی از وینچ های دستی، برقی، ماشینی، وینچ های ماشینی، ریل های ماشین و… قطعات مخصوصی دارند، که در ادامه به معرفی هر یک از قطعات و نحوه نگهداری و تعمیر آنها بپردازیم.

نحوه تعمیر و نگهداری از انواع وینچ های برقی

وینچ های دستی

وینچ های دستی برای جابجایی اجسام های نیمه سبک بسیار در انواع صنایع بسیار کاربردی است. این نوع وینچ به وسیله نیرو دست فعایت خود را انجام می دهد. در ادامه به اجزا سازنده این وینچ و نحوه تعمیر و نگهداری آنان می پردازیم.

نحوه تعمیر و نگهداری از انواع وینچ های برقی
نکاتی که هنگام استفاده از وینچ دستی باید رعایت کنید
 • پیش از جابجایی بار دست درگیر شود.
 • بست ها، پرچ ها و سنجاق ها را برسی کنید.
 • قلاب را از لحاظ سلامت و فنر قلاب چک کنید.
 • توجه کنید که رولپلاک قفل فننری کاملا در گیر باشد.
 • هنگام کار با دسته در موقعیت پینیون با سرعت پایین کار کنید.
 • اطمینان داشته باشید که هنگان رهایی جسم دسته کاملا داخل باشد.
 • سیم بکسل وینچ را قبل از کار کاملا چک کنید که دچار پارگی و خوردگی نباشد.
نحوه تعمیر و نگهداری از انواع وینچ های برقی

نحوه تعمیر و نگهداری از قطعات و لوازم وینچ دستی

در صورت خرابی هر یک از قطعات بهتر است، برای تعمیر و یا تعویض هر یک از قطعات بهتر است به متخصص مراجعه کنید. اما اگر بخواهید خودتان هر یک از قطعات وینچ را تعمیر و یا تعویز کنید بهتر است به نکات زیر توجه کنید.

قلاب بارگیری: این قطعه در بیشتر مواقع در قسمت فنر دچار آسیب می شود که با تعویض فنر قطعه کارایی خود را دوباره بدست می آورد. اما توصیه می شود، به دلیل مهم بودن این قطعه در وینچ ختما قلاب دیگری تهیه کنید. نحوه نصب این قطعه نیز به این صورت این که در ابتدا بست سیم بکسل را باز و سپس کابل را از بین حلقه آن عبور می دهیم و در اخر بست را محکم می کنیم.

محور گرداننده: این قطعه یک میله گرداننده برای چرخدنده ها می باشد، که میتواند به طور ثابت یا همراه با چرخ دنده ها بچرخد. به دلیل اهمیت بسیار بالا این قطعه حتما تعمیر و یا تعویض این محور را بر عهده کارشناس قرار دهید.

محور درام: محور درام استوانه چرخشی می باشد که چرخش صحیح و ایمن را برای جابجایی ایجاد می کند. برای تعمیر و یا تعویض این قطعه کافی است. با دقت بالا پیچ های دو سوی وینچ را باز و چرخدنده ها را جدا و درام را تعویض کنید. این قطعه به همراه بلبرینگی، شفت، پولی و… وظیفه حمل و نگه داری سیم بکسل (کابل) را انجام می دهند.

دسته میل لنگ: به کمک دسته با روکش ضد تعریق امکان بالا و پایین شدن اجسام به راحتی ممکن می شود. توجه داشته باشید محل اتصال دسته به وینچ کاملا محکم باشد. و در صورت هر گونه آسیب حتما دسته را تعویض کنید. برای تعمیر کافی است محل اتصال دسته که به کمک پیچ محکم شده است را باز کتید.

وینچ ماشینی

یکی از مهم ترین و ضروری ترین وینچ های موجود در بازار وینچ خودرو می باشد. این نوع وینچ در انواع حوادث و انواع صنایع امداد و نجات، آتش نشانی، کویر گردی، بکسل کردن ماشین و… بسیار کاربردی است. این نوع وینچ به دلیل برقی بودن از سیستم و تجهیزات بیشتری نسبت به وینچ های ساده برخوردار است.

نحوه تعمیر و نگهداری از وینچ ماشینی (خودرو)

موتور الکتریکی: موتور الکتریکی وینج جز اصلی و وینچ خودرو می باشد، که تمامی فعالیت وینچ به کمک آن انجام می شود. که در صورت خرابی یا آسیب جزئی توصیه می شود که تعمیر آن را به کارشناس وینچ خودرو واگذار کنید.

قلاب: قلاب نیز که وظیفه اتصال اجشام به وینچ را دارد، باید از ایمنی و سلامت کامل برخوردار باشد. در صورت خرابی قفل و فنر یا شل شدگی محل اتصال به سیم کابل حتما آن را تعمیر و یا تعویض کنید. برای تعویض کافی است بست سیم بکسل را باز و قلاب را تعویض کنید.

فریلد: روان ساز یا فرلید در هدایت طناب بکسل به صورت ایمن و با توان بالا بسیار کاربرد دارد. که به راحتی در صورت آسیب یا خرابی قابل تعویض می باشد.

گیربکس: گیربکس با کاهش دور خروجی امکان جابجایی اجسام را با توجه به تناژ (تحمل وزن) وینچ انجام می دهد.

برای افزایش ماندگاری و طول عمر وینچ های خودرو، و جلوگیری از آسیب های جانی و مالی توجه به نکات زیر بسیار ضروری است.

تحت هیچ شرایطی بیشتر از تناژ (ظرفیت تحمل وزن) وینچ برای جابجایی اجسام استفاده نکنید.

کابل بکسل را قبل از استفاده از وینچ به طور کامل چک کنید و در صورت پارگی، زنگ خوردگی و… از وینچ استفاده نکنید.

از اتصال محکم فریلد اطمینان کامل داشته باششید.

تعمیر و نگهداری از وینچ برقی

وینچ برقی در انواع صنایع برای جابجایی اجسام سنگین به صورت عمودی کاربرد بسیاری دارد. در صورت نصب ترولی برقی می توانید وینچ برقی را در جهت افقی جابجا کنید. وینچ های برقی از یک موتور برقی و یا نیروی الکتریکی برای حرکت دادن قرقره‌هایش استفاده می‌کند. در ادامه به معرفی و چگونگی تعمیر، تعویض و نگهداری وینچ برقی می پردازیم.

نحوه تعمیر و نگهداری از وینچ های برقی

موتور الکتریکی: قلب و قطعه اصلی این نوع وینچ، موتور الکتریکی می باشد که دیگر قطعات به کمک آن فعالیت خود را برای جابجایی اجسام انجام می دهند. توجه کنید در صورت خرابی یا آسیب موتور حتما به متخصص مراجعه کنید.

قلاب: قبال نیز همانطور که پیش تر توصیح دادیم از قطعات مهم برای اتصال بار به وینچ می باشد. در صورت آسیب یا خرابی تنها کافی است. بست کابل را باز و قلاب را تعویض کنید.

پایه های اتصال: پایه اتصال نیز برای نگهداری ایمن وینچ بسیار ضروری هستند. لازم است هنگام نصب از محکم بودن پیچ اطمینان لازم را کسب کنید و در صورت هرز شدن یا زنگ خوردگی آن را تعویض کنید.

ریموت: ریموت کنترل وینچ برقی برای جابجایی اجسام به صورت عمودی یا استپ اجسام در ارتفاع مشخص بسیار کاربردی است.

سیم بکسل: سیم بکسل های وینچ برقی به صورت فولادی یا طناب پارچه ای مقاوم می باشند. در هر صورت اطمینان از خوردگی و پارگی و زنگ خوردگی آنها بسیار مهم است.

نکات بسیار ضروری برای افزایش ماندگاری وینچ برقی

 • هیچ گاه از وینچ های برقی برای جابجایی افراد استفاده نکنید.
 • تحت هیچ شرایطی بیشتر از تناژ (تحمل وزن) وینچ برقی استفاده نکنید.
 • از نوسانات الکتریکی جلوگیری کنید.
 • از محل تکیه گاه وینچ برقی اطمینان کامل را کسب کنید.
 • روغن کاری مرتب وینج.
 • جلوگیری از رطوبت و آب خوردگی وینچ.

سخن آخر

در این مقاله سعی داشتیم تمامی روش های نگهداری درست، تعمیر و تعویض وینچ ها را مورد بررسی قرار دهیم. برای افزایش طول عمر و ماندگاری وینچ از مواردی همچون وارد کردن ضربه و قرار دادن اجسامی که وزنی بیشتر ازتناژ( ظرفیت وینچ) دارند جلوگیری کنید. ما در فروشگاه کینگ بکسل سعی داریم راهنمای خرید مورد اطمینان کاربران باشیم و تمامی ویژگی و مشخصات وینچ ها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *