معرفی وینچ

معرفی و آشنایی با انواع وینچ ابتدا به این موضوع می پردازیم که وینچ چیست؟ وینچ دستگاهی است که با کمک نیروی محرکی که توسط الکتروموتور و یا هیدرو موتور و یا موتور احتراقی ایجاده می‌شود ، سرعت گیربکس را کاهش می‌دهد و در مقابل قدرتش را زیاد می‌کند. به زبان ساده‌تر وینچ به ابزاری گفته‌ می‌شود که که برای کشیدن و یا بالا بردن اجسام به کار می‌رود. وینچ دو نوع کلی دارد. نوع اول وینچ فقط اجسام را در جهت افقی می‌کشد و نوع دوم آن اجسام را در جهت عمود بالا می‌برد. موضوع بحث ما نوع دوم وینچ یعنی وینچ بالابر می‌باشد‌. مکانیزم این وینچ‌ها با قرقره و سیم‌ می‌باشد‌ و در صنعت کاربردهای زیادی دارند. وینچ‌ها در جرثقیل یکی از اعضای مهم به شمار می‌روند. برای افزایش قدرت مکانیکی وینچ‌ها از قرقره‌های مرکب استفاده می‌کنند. به این صورت که در قرقره‌های مرکب سیم‌ها را چند لا به قلاب متصل می‌کنند و با این عمل میزان قدرت و بهره وری وینچ افزایش پیدا می کند. آشنایی و شناخت کافی نسبت به انواع وینچ و کاربرد های هر وینچ درشرایط کاری مختلف به کاربران برای خرید وینچ متناسب با نیاز خود کمک می کند. وینچ ها در انواع صنایع کارگاهی، تولیدی، امداد نجات، آتش نشانی، خودرو سازی، مکانیکی، کارخانه جات و… مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفی و آشنایی با انواع وینچ


وینچ بالابر

وینچ بالابر خواص و کاربردهای زیادی را در انواع صنایع دارند. کاربردهای وینچ بالابر در سکوهای حفر چاه نفت و گاز ، برج‌های نور ، کابل کشی ، کشتی‌ها و شناورهای دریایی ، استخراج معادن ، صنعت و کارخانه جات ، خودرو و انواع جرثقیل‌ها بسیار پر رنگ می باشد. در رستوران‌ها برای جا به جایی و حمل مواد غذایی از وینچ بالابر استفاده می‌شود. یکی از ابتدایی ترین وینچ‌ها وینچ بالابر ساختمانی می‌باشد، از این وینچ بالابر برای منتقل کردن مصالح به طبقه‌های مختلف استفاده می‌شود. مکانیسم بالابر ساختمانی درست مانند بالابرهایی که انسان‌ها در گذشته برای چاه‌ها استفاده می‌کردند می‌باشد. به طورعمده ظرفیت وینچ‌های بالابر ساختمانی رایجی مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم می‌باشد. با این حال وینچ‌هایی وجود دارند که ظرفیت وزنی آن‌ها بالای ۱۰۰۰ کیلوگرم است، اما کاربرد زیادی ندارند.

معرفی و آشنایی با انواع وینچ


معرفی و آشنایی با انواع وینچ

معرفی و آشنایی با انواع وینچ


وینچ‌های بالابر انواع مختلفی دارند و معمولا در تمامی پروژه‌های ساختمانی و یا پروژه‌های نفتی حداقل از دو وینچ بالابر استفاده می‌شود‌. وینچ‌ها و یا همان بالابرها ازعضوهای جدانشدنی ساختمان‌سازی‌ها هستند. این وینچ‌ها با توجه به ظرفیت ، قدرت ، نوع موتور و تعداد قرقره‌ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. هر نوعی از این وینچ‌ها سطح ایمنی و قدرت متفاوتی دارند و با توجه به همین عوامل قیمت های متنوعی دارند. برای معرفی و آشنایی با انواع وینچ می‌‌توانید در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید.


وینچ دستی ساده:

وینچ دستی معمولا در صنعت‌های سبک‌ و آسان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی این وینچ‌ها توانایی بلند کردن حداکثر1 الی 2 تن را دارند. اجزای تشکیل دهنده‌ی این وینچ‌ها صفحه‌ی فلزی چرخ دنده ، جمع کننده و سیم‌ بکسل می‌باشند. این وینچ توسط نیروی انسان شروع به کار می‌کند‌ و به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این نوع وینچ با توجه به نوع نصب به تکیه گاه می تواند اجسام را به صورت عمودی و افقی جابجا کند. همچنین روش کار با وینچ های دستی بسیار راحت است و تنها کافی است، هنگامی که دسته را در جهت عقربه ساعت بچرخانیم سیم بکسل جمع و در خلاف جهت باز می شود.

معرفی و آشنایی با انواع وینچ


وینچ دستی کلاچ دار:

لازم به ذکر است، وینچ دستی کلاچ دار یکی از انواع وینچ دستی می باشد که به دلیل قابلیت کلاچ و کنترل سرعت حین جابجایی باراز محبوب ترین وینچ های دستی برای م=صنایع سبک و نیمه سنگین است. قیمت این نوع وینچ نسبت به کارایی عالی آن بسیارمناسب می‌باشد. از پر فروش ترین وینچ دستی کلاچ دار می توان به وینچ دستی کلاچ دار 540 کیلوگرم (1200LBS) اشاره کرد.

معرفی و آشنایی با انواع وینچ


وینچ برقی:

وینچ برقی در واقع همان بالابر برقی می‌باشد که هم در مصارف خانگی و هم‌ صنعتی کاربردهای زیادی دارد. از انواع وینچ‌های برقی می‌توان به بالابرخانگی، آسانسور برقی فروشگاه، آسانسور ساختمانی، بالابرهای پله برقی، آسانسور برقی بیماران، بالابر صنعتی برقی و بالابر وینچی اشاره کرد. این نوع وینچ از یک باطری برقی و یا نیروی الکتریکی برای حرکت دادن قرقره‌هایش استفاده می‌کند. همانطور که گفته شد وینچ های برقی اجسام با تناژهای متفاوت را تنها در جهت عمودی جابجا می کند، اما گاهی لازم است اجسام در جهت افقی نیز حرکت داد. برای حرکت در جهت افقی تنها می توان از ترولی برقی استفاده کرد. به کمک ترولی، وینچ های برقی می توانند در مسیر ریل ها حرکت کنند. توجه داشته باشید که هیچگاه بیشتر از تحمل وزن ترولی، وینچ برقی را به آن متصل نکنید.

معرفی وینچ برقی تکفاز


وینچ هیدرولیکی:

این وینچ‌ها اجسام را هم در جهت عمودی و هم افقی جا به جا می‌کنند و در جرثقیل‌ها ، ماشین برها و بالابرها کاربرد بسزایی دارند. این وینچ‌ها قدرت بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند‌. به همین علت این وینچ‌ها در مصارف سنگین صنعتی کاربرد دارند. کاربرد این وینچ‌ها در تجهیزات بالابر مثل جرثقیل‌های متحرک پر رنگ ‌می‌باشد. این نوع وینچ از یک پمپ هیدرولیکی برای ایجاد قدرت و حرکت استفاده می‌کند. در این نوع وینچ حتما روغن هیدرولیک را بررسی و در صورت نیاز آن را تغییر دهید.

معرفی وینچ هیدرولیکی

وینچ خودرو

وینچ خودرو یکی از ضروری ترین وینچ های موجود برای انواع صنایع امداد و نجات، گردشگری، آتش نشانی و… می باشد. این نوع وینچ به راحتی به اتوموبیل متصل می شود، بدون آنکه ضربه ای و آسیبی به بدنه خودرو وارد کند. در هنگام خرید وینچ های ماشینی باید به مواردی همچون وزن خودرو، وزن اجسام، ابعاد و… توجه لازم را داشته باشید. در مقاله نحوه نصب و آموزش کار با انواع وینچ به طور کامل به چگونگی کار و نصب انواع وینچ ها از جمله وینچ خودرویی پرداخته ایم.

ویژگی های بارز وینچ های بالابر

بالابرهای برقی نسبت به بالابرهای هیدرولیکی قیمت پایین تر و همچنین ایمنی کمتری را دارند. در اکثر مواقع برای بالابرها یا همان وینچ‌ها از برق تک فاز استفاده می‌کنند. برای مسیرهای حداقل ده متری طراحی می‌شوند و حداکثر ۴ بار می‌توان آن‌ها را متوقف نمود. برای موتور وینچ‌ها معمولا از موتوژن تبریز و یا زینس آلمان بهره می‌گیرند. سرعت وینچ را می‌توان بر اساس نسبت‌های گیربکس کم و زیاد کرد. وینچ‌های برقی بیشترین وزنی که می‌توانند حمل کنند ۱۵۰۰کیلوگرم می‌‌باشد و بیشترین ارتفاعی که جسم را بالا می‌برند ۶ متر می‌باشد. برای اموری مثل استارت زدن و تنظیم سرعت و استپ نرم با یقین از درایو استفاده می‌کنند. در وینچ می‌توان گیربکس را هم در بالا و هم در پایین کار جاگذاری کرد. برای اینکه از پایین آمدن اجسام آگاه شوند از سنسور نوری در کفی وینچ استفاده می‌شود. تمامی وینچ‌های بالابر از بدنه‌ای فلزی و محکمی تولید می شوند که در برابرشرایط سخت کاری و ضربه بسیار مقاوم هستند. سیم بکسل فولادی وینچ بالابر سبب می‌شود در برابر پیچ خوردگی مقاوم باشد و به راحتی پیچ نخورد. وینچ برقی به دو صورت استفاده می‌شود که اصطلاحا به آن‌ها تک قلاب و یا دو قلاب می‌گویند‌.

وینچ چگونه ساخته می‌شود؟

هر کدام از انواع وینچ بالابر طبق مکانی که باید در آن جاگذاری شوند، ساخته می‌شوند. اندازه‌ گیری محل نصب بالابر باید توسط کادری مجرب انجام ‌شود‌. سپس با توجه به شرایطی که برای مشتری مطلوب باشد وینچ ساخته و به مشتری عرضه می‌شود. این شرایط اقلامی مثل وزن بالابر، ارتفاع وینچ، ابعاد کابین بالابر و کفی وینچ را شامل می‌شود.

لیست قیمت انواع وینچ بالابر

برای وینچ بالابر نمی‌توانیم قیمت بخصوصی تعیین کنیم. زیرا قیمت وینچ ها در بازه‌ی بسیار گسترده‌ای تعریف می‌شوند. عوامل و شرایط زیادی در هزینه‌ی کسب بالابر و نصب آن نقش دارند. زیرا قیمت این بالابرها با توجه به قدرت، کیفیت، تعداد قرقره‌ها متفاوت هستند و تنوع وینچ‌ها بسیار بالا می‌باشد. جدا از خرید وینچ، هزینه‌ی نصب و کارشناسان مربوطه در هر شرکتی متفاوت می‌باشد و در کل عوامل زیاد و مختلفی بر قیمت وینچ می‌توانند تاثیرگذار باشند. ما در فروشگاه کینگ بوکسل در تلاش برای ارائه انواع وینچ و بالابرهای بهترین برند ها موجود در بازاربا تناژ های متفاوت متناسب با نیاز و قدرت خرید شما هستیم در ادامه لیست قیمت کوتاهی از محصولات موجود در فروشگاه می پردازیم:

برای مشاهده قیمت و مشخصات تمام ویتچ های فروشگاه کینگ بکسل بر روی (وینچ) کلیک کنید.


بررسی سرعت وینچ برقی

سرعت و شتاب بالابر باید میانه و استاندارد باشد. اگر وینچ بالابر سرعت زیادی داشته‌ باشد ممکن است کارگر نتواند آن‌ را مهار و کتترل کند و سبب بروز مشکل شود. اغلب مدل‌های وینچ بالابر قابلیت تنظیم سرعت دارند. همچنین توجه داشته باشد وینچ ها قابلیت افزایش تناژ (تحمل وزن) را دارند اما با افزایش آن سرعت و ارتفاع بالابری به نصف کاهش پیدا می کند. برای افزایش تحمل وزن وینچ تنها کافی است، از یک قرقره قلاب دار استفاده کنید و آن را به محلی که بر روی وینچ قرار دارد متصل کنید. به این ترتیب ظرفیت تحمل وزن دو برابر می شود.

معرفی انواع وینچ- وینچ برقی

تفاوت وینچ با بالابر

وینچ ها عموما برای جابجایی اجسام به صورت افقی یا همراه با زاویه کم مورد استفاده قرار می گیرند، اما در بالابر ها جابجایی به صورت عمردی انجام می شود. اصلی ترین تفاوت میان بالابر ها و وینچ در نوع ترمز و سیستم ایمنی آنها می باشد، به طوری بالابر ها بر خلاف وینچ دارای سیستم قرقره آزاد نمی باشند، و با استفاده از ترمز های قفل کننده امنیت بار در حال جابجایی را به طور کامل حفظ می کنند.

جمع‌بندی

درمقاله معرفی و آشنایی با انواع وینچ سعی برآشنایی کافی با انواع وینچ ها و مقایسه تفاوت هر یک از وینچ ها داشیم و دانستیم، استفاده از وینچ در انواع صنایع مختلف برای جابجایی اجسام سنگین بسیار کاربردی است. برای انتخاب و خرید وینچ مهم ترین معیار وزن قابل تحمل، استاندارد ایمنی و طول سیم می باشد. انواعی مختلفی از وینچ وجود دارند که کاربر با توجه به نیاز و شرایط کاری می تواند از آنها بهره ببرد. دقت کنید برای افزایش طول عمر و ماندگاری وینچ از مواردی همچون وارد کردن ضربه و قرار دادن اجسامی که وزنی بیشتر از ظرفیت وینچ دارند جلوگیری کنید. ما در فروشگاه کینگ بکسل سعی داریم راهنمای خرید مورد اطمینان کاربران باشیم و تمامی ویژگی و مشخصات وینچ ها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *