سیم بکسل آسانسور چیست؟

سیم بکسل آسانسوری دارای یک مغزی و یک سری سیم فولادی می باشد که از یک سمت به کابین آسانسور متصل، و از سمت دیگر به وزنه تعادل وصل می شود. این قطعه با حرکت کابین آسانسور و وزنه تعادل شروع به حرکت می کند و در واقع نیروی محرکه آسانسور با استفاده از موتور به سیم آسانسور منتقل، و کابین آسانسور به وسیله آن جا به جا می شود. درگذشته برای آسانسورها از زنجیر استفاده می‌شد که استفاده از آنها مشکلات زیادی را به همراه داشت. زیرا درصورتی‌ که یک حلقه دچار مشکل می‌شد باید کل زنجیر تعویض می شد. با وجود سیم‌های بکسل مخصوص آسانسور این مشکل به‌راحتی بر طرف، و امروزه در بیشتر ساختمان‌هایی که دارای آسانسور هستند از سیم‌های بکسل مخصوص برای نگه‌داشتن و جابه‌جایی آسانسور استفاده می‌شود.

کاربری سیم بکسل آسانسور


روش های حرکت و جابه‌جایی

آسانسورها به دو شیوه حرکت می کنند و در بین طبقات بالا و پایین می شوند. اگر تعداد طبقاتی که قرار است آسانسور در بین آن ها جا به جا شود، کم باشد. استفاده از جک های هیدرولیکی، مناسب است و معمولاً برای انتقال کابین آسانسور در بین طبقات از جک های هیدرولیکی استفاده می شود. جک ها می توانند در سطح زمین قرار گیرند یا تک مرحله ای، تلسکوپی باشند. درصورتی که تعداد طبقات به ۵ عدد برسد باید از سیم بکسل استفاده نمود. صورت دیگری نیز وجود دارد که ترکیبی از سیم بکسل و جک های هیدرولیکی است و به آن سیم هیدرولیکی معروف است، استفاده کرد.

طراحی سیم بکسل آسانسور


سیم بکسل آسانسوری به طور مهندسی طراحی و از فولاد محکم یا کامپوزیت های دیگر ساخته می شوند. آن ها اغلب سیم های مجزا نیستند بلکه تعدادی رشته سیم با اندازه های مختلف هستند که به هم پیچیده می شوند. یک سیم بکسل معمولی می تواند دارای بیش از ۱۵۰ رشته سیم باشد و طوری طراحی شده است که محکم، انعطاف‌پذیر و عمر طولانی داشته باشد. ازآنجایی‌ که این سیم‌ها از به‌هم‌ تنیده شدن چندین لایه سیم مختلف تشکیل می شوند، و استحکام بسیار بالایی را دارند. همین دلیل باعث می‌شود تا در طول زمان آسیب پذیر نباشند و قادر باشند تا فشار بسیار بالایی که آسانسورها وارد می‌کنند را تحمل کنند.

کاربری سیم بکسل در آسانسور


اجزای تشکیل دهنده سیم بکسل آسانسور

سیم بکسل آسانسور متشکل از دسته سیم هایی است که حول یک محور مرکزی که به آن مغزی می گویند، پیچیده می شود. این دسته های سیم، خود از پیچیدن چند رشته مفتول تولید می شوند و به همین خاطر در آخر به سیم بکسل یک نمای مارپیچی می دهند. مغزی سیم بکسل، هنگام تحمل بار زیاد و فشار، نقش بسیار مهمی برای نگهداری رشته های سیم بکسل دارد. معمولاً مغزی سیم بکسل از جنس فولاد، کنف یا الیاف طبیعی می باشد.
هرگاه مغزی سیم بکسل فولادی باشد، استحکام سیم بکسل بیشتر خواهد بود و هرگاه جنس مغزی از کنف باشد، قدرت کششی آن بیشتر خواهد بود. به طور کلی، مغزی سیم بکسل کنف، و یا هریک از جنس های مغزی سیم بکسل متناسب با ویژگی‌هایی که دارا می باشند، کاربردهای خاص خود را نیز دارند. کاربرد مغزی سیم بکسل آسانسور این است که در سیم بکسل های آسانسورها، برای اینکه رشته های سیم همیشه چرب بماند از مغزی کنفی استفاده می شود. زیرا کنف خاصیت جذب روغن دارد و این دلیل باعث می شود رشته های سیم برای مدت طولانی تری چرب بمانند.

انواع سیم بکسل آسانسور

انواع سیم بکسل ها در آسانسور می توانند کارایی متفاوتی داشته باشند. با توجه به جنس مفتول مورد استفاده در سیم بکسل ها، نوع بافت یا تاب سیم آسانسور و هم چنین مغزی آن به چند دسته تقسیم کرد:

انواع سیم بکسل از لحاظ جنس مفتول فولادی مورد استفاده در آن

مفتول بدون روکش : این نوع از سیم بکسل ها مناسب استفاده برای محیط های مرطوب نیستند و زمانی می توان از آنها استفاده کرد که رطوبت محیط کم باشد زیرا این سیم بکسلها بدون روکش و درمعرض زنگ زدگی هستند.

فولادی : این سیم بکسل ها برای محیطی گرم و مرطوب به دلیل جنس مفتول فولادی استیل بسیار مناسب است. این نوع از سیم بکسل ها مقاومت خوبی در مقابل گرما و زنگ زدگی دارند.

گالوانیزه : این نوع سیم بکسل ها، به دلیل جنس فولادی گالوانیزه برای محیط هایی تولید می شوند که رطوبت در آنها بسیار بالاست و احتمال زنگ زدگی بسیار زیاد است.

انواع سیم بکسل از لحاظ نوع بافت و تاب آن

چگونگی بافت رشته سیم های مورد استفاده در سیم بکسل ها برای پیشگیری از باز شدن سیم ها دارای اهمیت زیادی است. در صنعت آسانسور برای سیم بکسل از دو نوع بافت «معمولی» یا «لنگ» استفاده می شود. که هر کدام می توانند راست پیچ یا چپ پیچ باشند. با این وجود بافت «معمولی» رایج تر است. از انواع دیگر بافت های سیم بکسل می توان بافت:

بافت استاندارد (Standard): در این نوع بافت، مفتول ها قطر یکسانی دارند و انعطاف سیم بکسل بالا است.

کاربری سیم بکسل در آسانسور

سیل (Seale): در سیم بکسل های دارای بافت سیل، قطر مفتول خارجی بیشتر از قطر مفتول داخلی است. به همین دلیل مقاومت سایشی سیم بکسل بیشتر شود.

فیلر (Filler): بافت فیلر در تمام ردیف ها دارای قطر یکسان ایت، و فضاهای خالی بین هر ردیف با مفتول نازک پر می شود. مفتول های نازک سبب افزایش سایش و انعطاف پذیری سیم بکسل می شود.

کاربری سیم بکسل در آسانسور- بافت فیلر


وارینگتون (Warrington): در بافت وارینگتون از رشته مفتول هایی با قطر مختلف استفاده می شود، و به شکل یکی در میان ازدر بافت قرار می گیرند. استقامت بافت وارینگتون از بافت سیل بیشتر است.

کاربری سیم بکسل آسانسور- بافت وارنگتون


انواع سیم بکسل از لحاظ اندازه


اندازه های متداول سیم بکسل هایی که در آسانسورها ۶، ۶.۵، ۸، ۱۰ و ۱۱ میلی متر استفاده می شود.


بررسی سیم بکسل کششی


از سیم بکسل برای جابجایی کابین آسانسور در بین طبقات استفاده می شود. زیرا ویژگی اصلی هر سیم بکسل، مقاومت کافی در برابر نیروی کششی است. مقاومت کششی به عواملی مانند ضخامت و قطر سیم بکسل بستگی دارد. به همین دلیل مقاومت کششی هر سیم بکسل با توجه به ویژگی های آن تعیین می شود. عامل اصلی حرکت آسانسورهای کششی، استفاده از نیروی محرکه و سیم بکسل است. آسانسورهای کششی یک به یک سیستم سادهای دارا می باشند.

این آسانسورها دارای یک فلکه موتور و یک فلکه هرزگرد هستند و طریقه بکسل بندی آن ها به این شکل است که یک سر سیم بکسل به کابین آسانسور وصل می شود و طرف دیگر آن به یک وزنه تعادل وصل می شود و سیم بکسل از روی فلکه هرزگرد و فلکه موتور عبور می کند. به این صورت وقتی کابین رو به بالا حرکت کند، حرکت وزنه تعادل رو به پایین خواهد بود و به این شکل حرکت کابین راحت تر می شود. توجه داشته باشد در مواقعی که آسانسور با سرعت بالا حرکت می کند یا ارتفاع ساختمان زیاد است و آسانسور تحت سایش زیادی قرار دارد، باید از سیم بکسل کششی با نیروی بالا استفاده کرد.

چرا باید از سیم بکسل برای جابجایی آسانسور استفاده شود؟

به دو دلیل باید از سیم بکسل برای جابجایی آسانسور استفاده کرد. دلیل اول خاصیت مقید بودن در سیم بکسل آسانسوری است ومورد بعدی قابلیت تعیین درجه خستگی و استهلاک آن است.
در توضیح دلیل اول، لازم به ذکر است که سیم بکسل آسانسوری به دلیل ساختار موازی که دارد. اگر اتفاقی در بخشی از سیم بکسل ایجاد شود کل سیستم مختل نخواهد شد و فقط قسمتی از آن آسیب می بیند.
دلیل دوم که مهر تائید بر استفاده از سیم بکسل می گذارد، قابلیت تعیین درجه خستگی و استهلاک است. به این شکل که اگر سیم بکسل در اثر فرسایش خم یا سائیده شوند پاره می شود، سیم های خارجی نیز به پارگی دچار و به راحتی با چشم قابل رویت می باشند. این ویژگی سبب می شود که قبل از ایجاد خسارت بتوانیم سیم بکسل را تعویض کنیم.


نکات قابل توجه در انتخاب و خرید سیم بکسل

1- انعطاف بالا
2- توجه به بار کاری آسانسور
3- داشتن توان مناسب در برابر فرسایش
4- توجه به شکل و ظاهر و زاویهی سیم بکسل.
5- محیط و شرایط جوی محل استفاده از سیم بکسل
6- تحمل زیاد در مقابل فشارهای وارده در صنایع آسانسورسازی

کاربری سیم بکسل در آسانسور
نصب و نگهداری از سیم بکسل

نصب و نگهداری از سیم بکسل آسانسور به دقت و تجهیزات مناسب نیازمند است. برای نصب انواع سیم بکسل حتما از ذاپراتور های متخصص و مجرب کمک بگیرید. از ابزارها و متدهای مناسب استفاده کنید، تا نصب سیم بکسل به درستی انجام شود و هیچ خطری برای عملکرد و ایمنی آسانسور ایجاد نشود.

کلام آخر

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید. سیم بکسل آسانسوری یکی از اجزاء مهم و کاربردی محسوب می شود. با توجه به نوع شرایط کاری و همچنین نوع شرایط آب و هوایی می توانید سیم بکسل مورد نیاز خود را تهیه کنید. البته برای ایمنی و کاربری بیشتر بهتر است انتخاب بهترین نوع سیم بکسل آسانسور را بر عهده کارشناس و متخصص این حوضه گذاشت. دنبال کردن همه این موارد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. فروشگاه کینگ بکسل در تلاش است تا بهترین سیم بکسل ها را برای انواع صنایع در اختیار کاربران گرامی قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *