معرفی انواع جرثقیل – بررسی بهترین جرثقیل های کارگاهی

جرثقیل یکی از ضروری ترین تجهیزات لازم در جهت جابجایی و لیفتیگ اجسام سنگین می باشد در انواع صنایع خانگی، صنعتی، عمرانی و… می باشند. این چرثقیل دستی به دلیل ساختار و طراحی ساده، نگهداری و استفاده آسان به یکی از محبوب ترین دستگاه دستی برای انتقال اجسام مختلف تبدیل شده است. جرثقیل های متفاوتی مانند دستی، دستی زنجیری، برقی و… وجود دارند، که هر کدام بر اساس کاربردها و ساختاری که دارند، با توجه به نوع نیاز و شرایط شغلی کاربر در صنایع متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند.

جرثقیل دستی

جرثقیل دستی (chain block) با ساختار و عملکرد بسیار ساده یکی از بهترین جرثقیل های موجود برای کارگاه ها و مکان هایی با فضای محدود می باشند. این دستگاه به کمک نیرو انسانی فعالیت خود را انجام می دهد. توجه کنید برای بلند کردن، جابجایی اجسام مختلف با وزن های متفاوت باید از چرخ دنده ها با قطر متناسب با میزان تناژ (تحمل وزن) استفاده شود. نحوه نصب و کارکرد با این جرثقیل زنجیری بسیار راحت است. به گونه ای که به کمک قلاب آویز که بر روی بدنه جرثقیل وجود دارد به سقف یا محل مورد نظر متصل می شود. این دستگاه در هنگامی که وزن جسم زیاد نباشد و یا محیط کار فضای محدودی داشته باشد بسیار کاربردی است.

معرفی انواع جرثقیل - جرثقیل دستی زنجیری

در ساختار جرثقیل دستی زنجیری قطعاتی مانند قلاب، قفل ایمنی، زنجیر، سیستم گردش بیلبرینگ و صفحه ضد غبار وجود دارد که به کمک آنان جابجایی اجسام به راحتی فراهم می شوند.

جرثقیل برقی

جرثقیل های برقی یکی دیگر ازانواع جرثقیل می باشد که به کمک نیرو برق و موتور به جابجایی اجسام در جهت عمودی می پردازند. و کاربرد بهتری در انواع سنایع سبک و نیمه سنگین دارند. انواع مختلف جرثقیل برقی (electric chain hoist) شامل جرثقیل های:

  1. جرثقیل های دو کاره که شامل وینچ و یک قلاب در بالا برای اتصال به محل مناسب می باشد. و می تواند بصورت عمودی جابجا شود.
  2. جرثقیل های چهارکاره مجهز به شفت فولادی بزرگ می باشد، که به راحتی به ترولی متصل می شود و می تواند در جهت افقی و عمودی جابجا شود.
  3. جرثقیل برقی شش کاره به کاربر امکان اتصال موتور برقی را می دهد و به راحتی می تواند در جهت افقی، عمودی، جلو و عقب جابجا شود.

این نوع جرثقیل نسبت به جرثقیل دستی بدون نیاز به نیرو دست جابجایی و انتقال را به راحتی و با امنیت بالاتری انجام می دهد. همچنین به دلیل میزان تحمل بار ( تناژ) بیشتر نسبت به دیگر نمونه ها کاربرد بیشتری در انواع صنایع دارد. این محصول همچنین امکان حرکت در جهت عمودی و افقی و دسترسی راحت تر را برای مخاطب فراهم می کند.

ترولی جرثقیل

ترولی جرثقیل به دو دسته ترولی دستی جرثقیل و برقی تقسیم می شود. این دستگاه امکان جابجایی جرثقیل در انواع مسیر ها را فراهم می کند. در ترولی دستی جرثقیل زنجیر قرار گرفته درآن ، به صورت دستی انتقال نیرو به چرخ دهنده را انجام می دهد. همانطور که پیش تر گفته شد جرثقیل های دستی در جهت عمودی جابجا می شوند، و در صورت نیاز به جابجایی در جهت افقی باید از ترولی استفاده کنیم. تا امکان جابجایی در جهت ها و ارتفاع های مختلف به راحتی فراهم شود.

معرفی انواع جرثقیل- ترولی جرثقیل

نکات ضروری هنگام خرید و اجاره جرثقیل

هنگامی که به دنبال خرید یا اجاره جرثقیل دستی یا برقی هستید، باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید. ابتدا، ایمنی را در اولویت قرار دهید. و به دنبال جرثقیل هایی باشید که دارای ویژگی های ایمنی پیشرفته مانند حفاظت از بار و دکمه های ریموت توقف اضطراری باشند. این ویژگی ها برای ایمن نگه داشتن شما و بار در حین بلند کردن بارهای سنگین بسیار ضروری هستند. یکی دیگر از عوامل مهم در مورد ظرفیت جرثقیل است، مطمئن شوید که می تواند وزن بارهایی را که معمولاً با آنها کار می کنید تحمل کند. همچنین مهم است که قابلیت های دسترسی و ارتفاع جرثقیل را مطابق با کار و فضای محیطی در نظر بگیرید. همواره به دنبال جرثقیل‌هایی باشید که از قطعات و تجهیزات باکیفیت تولید می شوند.

جنس بدنه ضد زنگ و زنجیر یا سیم بکسل مقاوم و ضد زنگ تایید شده، تداوم و عمر جرثقیل را تضمین می کند. همچنین، اگر از جرثقیل در محیط های مرطوب استفاده می کنید، عواملی مانند مقاومت در برابر بارش و محافظت در برابر فرسایش را در نظر بگیرید. راحتی و امنیت را حین استفاده ار جرثقیل مد نظر داشته باشید، و به دنبال جرثقیل هایی با کنترل های دقیق و ویژگی های پیشرفته ایمنی باشید که عملکرد را روان و کارآمد را حین فعالیا برای شما ایجاد کند. با در نظر گرفتن این عوامل، هنگام خرید یک جرثقیل زنجیری، پولیفت، جرثقیل برقی و… مهم است که ایمنی، استحکام، تداوم وعملکرد عالی را در اولویت قرار دهید.

با توجه به این عوامل می توانید تصمیمی آگاهانه درباره خرید و یا حتی اجاره انواع جرثقیل ها که نیازهای شما را بر طرف کنند بگیرید. یکی از جنبه های کلیدی که باید در نظر گرفت طول عمر جرثقیل است. باید از وسایل با کیفیت بالا تولید شود که بتواند کارهای و اجسام سنگین را تحمل و جابجا کند.

سخن آخر

در این مقاله سعی بر معرفی انوع جرثقیل ها با تناژ های متفاوت در انواع صنابع بزرگ و کوچک قابل استفاده می باشند. که راحتی، عدم خستگی، صرف زمان کمتر را برای انجام کار و جابجایی اجسام فراهم می کنند. این دستگاه علاوه بر جابجایی راحت اجسام به افزایش ایمنی و سلامت کارکنان در محیط کاری کمک بسیاری می کند. فروشگاه کینگ بکسل در تلاش است، تا بهترین و با کیفیت ترین جرثقیل های دستی و برقی موجود از بهترین برند ها را برای کاربران فراهم کند. همچنین با توجه به نیاز کاربر سعی بر ارائه تمامی تناژ های متفاوت جرثقیل داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *