وقتی صحبت از بلند کردن بارهای سنگین می شود، پولیفت زنجیری و جرثقیل های زنجیری دو گزینه محبوب هستند که اغلب در صنایع مختلف استفاده می شوند. هر دو ابزار برای ایجاد مزیت مکانیکی برای بلند کردن، کشیدن و قرار دادن اجسام سنگین طراحی شده‌اند. در حالی که آنها هدفی مشابه دارند، تفاوت های کلیدی بین این دو وجود دارد که آنها را برای کاربردهای مختلف مناسب می کند. در این مقاله به مقایسه پولیفت زنجیری و جرثقیل زنجیری از نظر طراحی، عملکرد، هزینه و سهولت استفاده می پردازیم.

معرفی پولیفت زنجیری و جرثقیل زنجیری

پولیفت زنجیری

از بهترین انتخاب ها برای جابجایی دقیق و کنترل شده بار استفاده از پولیفت زنجیری می باشد. این دستگاه به دلیل مجهز بودن به اهرم، جابجایی را با کنترل بالا تری انجام می دهد. اهرم این دستگاه از جنس فولاد ضد زنگ می باشد که مقاومت بسیار بالایی در برابر شکستگی، کشش، خم شدگی، زنگ زدگی، خوردگی و… دارد.

معرفی پولیفت زنجیری

اجزا و ساختار پولیفت زنجیری

دسته: از دستگیره برای کار با پولیفت دستی با تأمین نیروی لازم برای بلند کردن بار استفاده می شود.

Grip: دستگیره روی دسته، نگه داشتن ایمن را برای کاربر در حین کار تضمین می کند.

بدنه: بدنه پولیفت زنجیری اجزای داخلی را در خود جای می دهد و در طول عملیات بلند کردن، پایداری را فراهم می کند.

زنجیر: زنجیر به بار متصل می شود و به کمک مکانیزم اهرمی برای بلند و پایین آوردن بار استفاده می شود.

قلاب بار: قلاب بار به زنجیر متصل می شود و برای محکم کردن بار در هنگام بلند کردن استفاده می شود.

سیستم قرقره: سیستم قرقره اجازه می دهد تا بار به صورت کنترل شده با کاهش تلاش مورد نیاز کاربر بلند شود.

مکانیسم ترمز: مکانیسم ترمز تضمین می کند که بار پس از بلند شدن تا ارتفاع مورد نظر در جای خود باقی می ماند.

جرثقیل زنجیری

از دیگر تجهیزات باربرداری جرثقیل زنجیری می باشد. این دستگاه که با نام های جرثقیل دستی، جرثقیل دستی زنجیری نیز معروف است برای انواع صنایع سبک و سنگین بسیار مناسب است. این دستگاه همانند پولیفت زنجیری دارای زنجیر فولادی از جنس فولاد می باشد. که سبب استحکام و مقاومت در برابر شکستگی، پارگی زنجیر، زنگ زدگی و افزایش طول عمر دستگاه در سالیان طولانی می شود.

معرفی پولیفت زنجیری و جرثقیل زنجیری

اجزا جرثقیل زنجیری
زنجیر

از مهم ترین اجزا ساختاری جرثقیل زنجیری، زنجیر آن می باشد. جنس زنجیر از فولاد است، که مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع ضربات، فشار، کشش و… دارد. همچنین این نوع جنس سبب می شود دستگاه در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار مقاوم باشد. در نتیجه در شرایط محیطی و کاری دارای رطوبت دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شود.

قلاب

جرثقیل زنجیری همانند پولیفت زنجیری مجهز به دو قلاب ثابت و متحرک می باشد. که نوع ثابت برای اتصال به تکیه گاه و نوع متحرک برای اتصال به بار می باشد.

چرخ زنجیر بار

زنجیر بار را در حین کار هدایت می کند

سیستم چرخ دنده

ایجاد مزیت مکانیکی برای بلند کردن بارهای سنگین. و همچنین سیستم چرخ دنده وظیفه چند برابر کردن نیروی اعمال شده برای بلند کردن بار را بر عهده دارد. سیستم چرخ دنده در جرثقیل های زنجیری امکان کنترل دقیق بر فرآیند بلند کردن را فراهم می کند. و تضمین می کند که بارها می توانند به آرامی و ایمن بلند و پایین بیایند.

سیستم ترمز

از بهترین مزیت های جرثقیل زنجیری سیستم ترمز آن می باشد، که تضمین می کند بار در زمان عدم استفاده در جای خود باقی می ماند. این ویژگی سبب می شود کاربر بتواند بار را در ارتفاع مشخص بصورت ثابت نگه دارد.

بدنه

از قطعات و اجزا داخلی در برابر آسیب محافظت می کند. و به دلیل جنس فولادی و پوشش رنگ کوره ای در برابر ضربه، رطوبت، زنگ زدگی، خوردگی، شکستگی و… مقاوم است.

مقایسه بین پولیفت زنجیری و جرثقیل زنجیری برای انواع صنایع

هر دو ابزار نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند، بنابراین ارزیابی اینکه کدام گزینه برای انواع مختلف صنایع بهترین است، مهم می باشد.

پولیفت زنجیری

پولیفت زنجیری به دلیل ابعاد مناسب و اندازه جمع و جور برای صنایع با فضای محدود بسیار مناسب است. این دستگاه همچنین به دلیل کنترل و دقت بالا، امکان بلند کردن دقیق بارهای سنگین را فراهم می کنند. پولیفت های زنجیری سبک و قابل حمل هستند و برای صنایعی که نیاز به بلند کردن و جابجایی مکرر بار دارند مناسب می باشند. از بهترین مزیت های این دستگاه، مقرون به صرفه بودن و به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیازمند هستند. این ویژگی سبب می شود، در دراز مدت، در زمان و هزینه صنایع صرفه جویی می کنند.

مزایا
 • مقرون به صرفه
 • سبک و قابل حمل
 • قابلیت بلند کردن دقیق
معایب
 • ظرفیت بالابری محدود
 • برای بلند کردن مداوم سنگین وزن مناسب نیست

جرثقیل زنجیری

جرثقیل زنجیری به دلیل ظرفیت بالابری بالا در انواع صنایع بسیار کاربردی هستند و برای صنایعی که با بارهای بسیار سنگین سروکار دارند ایده آل می باشند. این دستگاه در طولانی مدت عملکرد عالی خود را حفظ می کنند.این ابزار نیر همانند پولیفت به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد و به دلیل طول عمر بالا در دراز مدت بسیار مقرون به صرفه برای انواع صنایع می باشد. جرثقیل زنجیری در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز، تولید و تدارکات مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایا
 • ظرفیت بالابری بالا
 • بادوام و قابل اعتماد
 • همه کاره در صنایع مختلف
معایب
 • هزینه های سرمایه گذاری اولیه بالاتر
 • حجیم تر و سنگین تر در مقایسه با پولیفت زنجیری

در نتیجه، هر دو محصول مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب بین این دو در نهایت به نیازهای خاص شغل مورد نظر بستگی دارد. چه به ابزاری برای بلند کردن اجسام سنگین نیاز داشته باشید و چه به یک گزینه چند منظوره نیاز داشته باشید، هم پولیفت های زنجیری و هم جرثقیل های زنجیره ای می توانند دارایی های ارزشمندی در هر محیط کاری باشند.

تفاوت میان پولیفت زنجیری و جرثقیل زنجیری

 1. مکانیسم اهرمی امکان تنظیمات افزایشی در ارتفاع بلند کردن را فراهم می کند.
 2. پولیفت زنجیری برای کاربردهایی که کنترل دقیق و مانور لازم است ایده آل هستند.
 3. زنجیر جرثقیل زنجیری برای تحمل وزنه های سنگین بدون کشش بسیار مناسب است.
 4. پولیفت زنجیری برای بلند کردن برنامه هایی که نیاز به حرکت عمودی در مسافت دارند.
 5. پولیفت را می توان در فضاهای تنگ که ممکن است جرثقیل زنجیری جا نشوند استفاده کرد.
 6. جرثقیل زنجیری برای بلند کردن بارهای سنگین تر در مسافت های طولانی تر مناسب تر هستند.
 7. پولیفت ها معمولاً برای بارهای سبک تر استفاده می شوند، در حالی که جرثقیل زنجیری می توانند بارهای سنگین تر را تحمل کنند.
 8. پولیفت زنجیری با کشیدن یک اهرم به جلو و عقب کار می کنند، در حالی که جرثقیل های زنجیری با کشیدن یک زنجیر دستی کار می کنند.
 9. پولیفت از مکانیزم اهرمی برای بلند کردن بارها استفاده می کنند، در حالی که جرثقیل زنجیریاز زنجیر برای بلند کردن بارها استفاده می کنند.
 10. پولیفت زنجیری در ظرفیت ها و اندازه های مختلف موجود هستند، در حالی که جرثقیل زنجیری در اندازه ها و ظرفیت های استاندارد موجود هستند.
 11. عملکرد پولیفت زنجیری آسان تر است و به تلاش کمتری برای بلند کردن بار نیاز دارند، در حالی که جرثقیل زنجیری به اعمال فیزیکی بیشتری نیاز دارند.
 12. پولیفت های دستی زنجیری برای بلند کردن عمودی مناسب‌تر هستند، در حالی که جرثقیل دستی متنوع‌تر هستند و می‌توانند برای بلند کردن عمودی، افقی و زاویه‌دار استفاده شوند.

قابلیت اتصال به ترولی

از هبترین مزیت های جرثقیل زنجیری و پولیفت زنجیری قابلیت اتصال به ترولی جرثقیل می باشد. به کمک ترولی جرثقیل امکان جابجایی بار در جهت افقی برای دستگاه ها فراهم می شود. در نتیجه بار به راحتی در مسیر ریل ها حرکت می کند، همچنین این ویژگی سبب می شود برای صنایع تعمیرگاهی و تولیدی بار در ارتفاع مورد نظر و در مسیر دلخواه ثابت قرار گیرد.

قابلیت اتصال به ترولی پولیفت و جرثقیل زنجیری

قیمت پولیفت زنجیری و جرثقیل زنجیری

قیمت جرثقیل زنجیری و پولیفت زنجیری به عوامل متنوع از جمله ظرفیت تحمل وزن، برند، طول زنجیر، جنس و متریال، کشور سازنده و… بستگی دارد. برای مثال پولیفت زنجیری ژاپن به دلیل کیفیت بسیار بالای متریال و قطعات قیمت نسبتا بالاتری نبس به سایز کشور ها دارد. اما به طور معمول جرثقیل های زنجیری قیمت بالاتری در مقابل پولیفت زنجیری دارد که این هزینه بالاتر به دلیل ظرفیت جابجایی و تحمل وزن بالا تر آن می باشد. پولیفت زنجیری مقرون به صرفه تر هستند و گزینه ای مناسب تری برای بلند کردن بار و صنایع سبک تر هستند.

راحتی در استفاده

پولیفت های زنجیری به تلاش فیزیکی بیشتری برای فعالیت نیاز دارند و برای بلند کردن بار اهرم باید به صورت دستی کار کند. استفاده از جرثقیل زنجیری آسان تر است زیرا به فعالیت فیزیکی کمتری نیاز دارند. زنجیر را می توان راحت تر کشید تا بار را بلند یا پایین آورد.

بهترین برند های تولید کننده پولیفت و جرثقیل

بهترین برند های تولید کننده پولیفت و جرثقیل

سخن آخر

در نتیجه، بهترین گزینه بین پولیفت زنجیری اهرمی و جرثقیل های زنجیری به نیازها و نیازهای خاص هر صنعت بستگی دارد. برای صنایعی که نیاز به بلند کردن دقیق و کنترل شده بارها دارند، یک پولیفت زنجیری ممکن است انتخاب ایده آلی باشد. از طرف دیگر، صنایعی که با بارهای بسیار سنگین سر و کار دارند، ممکن است از ظرفیت بالابری بالای یک جرثقیل زنجیری بهره بیشتری ببرند. در نهایت، هر دو پولیفت زنجیری و جرثقیل زنجیری مزایا و معایب خاص خود را دارند، بنابراین ارزیابی دقیق نیازهای صنایع قبل از تصمیم گیری مهم است. فروشگاه کینگ بکسل در تلاش است تا بهترین جرثقیل های زنجیری، پولیفت زنجیری و دیگر تجهیزات باربری را با بهترین متریال و متناسب با انواع صنایع در اختیار شما کاربران عزیر قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *